FAQ

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania!

Czym jest haft komputerowy?

Haft komputerowy jest to metoda ozdabiania tkanin, filcu lub skóry polegająca na wyszywaniu na nich wzorów za pomocą igły oraz nici. Dawniej hafty były wykonywane ręcznie co zajmowało bardzo wiele czasu, obecnie haft  wykonują wielogłowicowe szybko-haftujące maszyny sterowane komputerem. Potrafią bardzo precyzyjnie haftować z prędkością 1200 ściegów na minutę. Zalety dzisiejszych hafciarek pozwalają na uzyskanie wysokiej wydajności i dokładności małym nakładem pracy.

Dlaczego warto zainwestować w haft komputerowy?

Haft komputerowy to najbardziej elegancki, trwały i efektywny ekonomicznie sposób na oznakowanie odzieży i przedmiotów codziennego użytku, np. toreb, plecaków, pościeli czy ręczników. Zwraca uwagę jakością, podkreśla profesjonalizm firmy i wyjątkowość oferowanego przedmiotu. Dobrze wykonany haft jest dużo wytrzymalszy niż klasyczny nadruk, a często nawet trwalszy od samej odzieży. Nie traci kolorów, nie farbuje, nie blaknie na słońcu i – bez względu na liczbę prań – nie spiera się. Również pod względem kosztów wykonania jest konkurencyjny w porównaniu z innymi technikami znakowania. Ma tę przewagę nad nadrukiem, że można go nanosić na każdą odzież, m.in. ze skóry, ortalionu, filcu, polaru, etc. Do dyspozycji klienta mamy 256 kolorów najwyższej jakości nici niemieckiej firmy Madeira.

Jaki jest koszt haftu i od czego zależy cena?

Aby otrzymać dokładną i ostateczną wycenę zamówienia, należy napisać e-mail z informacją, na jakim produkcie ma być haft, jak duży lub/i dołączyć plik z projektem haftu oraz liczb sztuk na których ma być wykonany haft. Każdy projekt jest wyceniany indywidualnie.
Na cenę haftu wpływają:
– ilość haftu na wzorze – oznacza to, że jeśli wzór ma wielkość 20 x 15 cm i składa się z prostego napisu, to może być tańszy od plakietki o wymiarach 10 x 5 cm, która jest w całości wyhaftowana i dodatkowo ma jeszcze ramkę;
– stopień skomplikowania wzoru – im bardziej złożony projekt graficzny, tym wyższa cena. W praktyce oznacza to, że prosty napis jest tańszy od indywidualnego rysunku;
– liczba zamówionych sztuk – im więcej egzemplarzy zostanie zamówiona, tym niższy będzie koszt jednostkowy egzemplarza, a w efekcie cała usługa tańsza (koszty uruchomienia produkcji są stałe, bez względu na to, czy haftujemy jedną, 10, czy 100 sztuk).

-Czas realizacji – im bardziej elastyczny tym całe zlecenie jest tańsze. Zlecenia bardzo pilne są zazwyczaj droższe.

Jakie są etapy produkcji haftu komputerowego?

Aby wykonać dobrej jakości haft należy:

  1. Zaprojektować komputerowy wzór hafciarski zrozumiały dla maszyny haftującej,
  2. Zrobić wizualizację haftu (drogą elektroniczną)
  3. Uzyskać akceptację zleceniodawcy (możliwe są poprawki)
  4. Wykonać próby aż do uzyskania zadowalającej jakości,
  5. oraz produkcję właściwą.

Wszystkie te czynności wymagają poświęcenia stosunkowo sporej ilości czasu, cierpliwości, zatrzymania produkcji innych nakładów, oraz ogromnej wiedzy na temat technologii haftu, obsługi maszyn, oraz projektowania wzorów.

Czy możliwy jest haft w nietypowym miejscu?

Ze względów technologicznych nie w każdym miejscu haft jest możliwy. Haftowany element musi być odpowiednio duży, aby można go było chwycić w plastikową ramkę (tamborek), oraz dostęp do haftowanego elementu musi być z obu stron.
Również ze względów technicznych haftowanie przy samej krawędzi materiału może być trudne lub niemożliwe.
Można jednak te ograniczenia obejść poprzez wyszycie haftu jako emblematu, a następnie – przed uszyciem odzieży – przyszycie go na wykroju.

Jakie są ograniczenia w procesie haftowania?

Litery muszą mieć co najmniej 5 mm wysokości i nie mogą być zbyt blisko siebie, gdyż będą nieczytelne.
Skomplikowane projekty typu zdjęcie czy szczegółowe rysunki zawsze wymagają uproszczenia lub przerobienia. Haft to nie druk, dlatego nie ma takiej rozdzielczości (ogranicza nas struktura materiału, grubość nici i igły).

W jakim formacie należy wysłać pliki do haftu komputerowego?

Jeżeli posiadają Państwo gotowy projekt na polar z haftem lub bluzę ze znakowaniem haftem komputerowym, prosimy go wysłać do nas najlepiej w postaci wektorowej. Pliki takie mają rozszerzenie: CDR, AI, PS, EPS lub PDF. Jeśli posiadają Państwo grafikę wyłącznie w postaci bitmapy, najlepiej wysłać ją do nas w formacie PNG, który zapewnia bezstratne zapisanie obrazu, czyli nie pogorszy się jego jakość z powodu stosowania kompresji – jak np. w plikach JPG.  W przypadku, jeśli nie dysponują Państwo plikami w żadnym z wyżej wymienionych rozszerzeń, prosimy wysłać dostępne przez siebie materiały. Dokonamy ich weryfikacji i postaramy się przygotować z nich plik interpretowany przez nasze urządzenia, umożliwiając realizację zlecenia na haft komputerowy na odzieży.